PL | EN
Chcesz założyć plantację borówki amerykańskiej? Skontaktuj się z nami!
BORÓWKA AMERYKAŃSKA
Pobierz cennik Zobacz cennik
Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), zwana tez borówką wysoką, to krzew z rodziny wrzosowatych. W Polsce osiąga zazwyczaj ok. 150-200 cm wysokości - zależnie od odmiany, a także od lokalnych warunków glebowych czy wilgotnościowych. Regularnie odmładzane krzewy dorastają do mniejszej wysokości, ale są zazwyczaj lepiej rozkrzewione, a na młodszych, silniejszych pędach pojawia się więcej owoców.

Borówka jest rośliną stosunkowo odporną na mrozy, a także na choroby i szkodniki. Wymaga jednak starannie przygotowanego, kwaśnego podłoża (pH około 4,5). Borówka najlepiej rośnie na glebach lekkich, próchnicznych. Nie jest bardzo wymagająca w stosunku do zasobności podłoża w składniki pokarmowe, jednak na bardzo słabych glebach należy przed posadzeniem zastosować wieloskładnikowy nawóz (na rynku dostępne są nawozy przeznaczone specjalnie do uprawy borówki, zakwaszające glebę), aby umożliwić roślinom prawidłowy wzrost i rozwój.
Krzewy powinny mieć słoneczne stanowisko i zapewnione regularne, obfite podlewanie. W celu zmniejszenia strat wody, przestrzenie pomiędzy roślinami dobrze jest wyściółkować - np. korą, trocinami.

Krzewy borówki sadzi się w odstępach około 1,5m (w rzędzie); rzędy powinny być oddalone od siebie o około 2m (lub nawet 3m, gdy przewidujemy mechaniczną uprawę). Co kilka (4-5) lat dobrze jest borówkę odmłodzić - wycinając kilka najstarszych, zdrewniałych pędów. Należy też usuwać pędy uszkodzone np złamane.

W naszej ofercie znajdują się krzewy dwuletnie (w pojemnikach 1,5-litrowych) oraz trzyletnie (w pojemnikach 3-litrowych). Dwuletnie rośliny (wielkości około 60-70cm) są tańsze, jednak nie gwarantują jeszcze plonowania - chociaż na wielu młodych roślinkach pojawiają się pierwsze owoce, to jednak ogólnie przyjmuje się, że owocują krzewy trzyletnie. Krzewy pięcio- sześcioletnie gwarantują pełnię plonowania; z jednego krzewu można uzyskać (zależnie od odmiany) kilka litrów owoców.

ODMIANY
CHANTICLEER
EARLIBLUE
HANNAH'S CHOICE
DUKE
SPARTAN
BLUEJAY
PATRIOT
MEADER
TORO
SUNRISE
SIERRA
BLUECROP
BONUS
DENISE BLUE
CHANDLER
NELSON
ELLIOTT
To bardzo wcześnie dojrzewająca odmiana, której owoce są średniej wielkości, jasno- lub średnioniebieskie, z suchą blizną i bardzo jędrne. Mają łagodny, słodki smak, bez charakterystycznego kwaskowatego posmaku. Owoce są większe niż u odmiany Sunrise. Kwiaty mogą być wrażliwe na wiosenne przymrozki, krzewy są wyprostowane, średniej wysokości i potrzebują przepuszczalnej gleby. Co dwa lata krzew owocuje obficiej.